Travel Dual Team Results

Travel Dual Team Results

2017 NUWAY Summer Nationals 
Middle School Dual Team 4th Place - 
All Americans were - 100 Stephen Roberson Jr', 105 - Kaylee Adams (Girls Duals), 110 Jessie Mendez Undefeated and Outstanding Wrestler Award, 120 Ian Heath, 160 Tyler Turley Undefeated, HWT Jason Streck

High School Dual Team CHAMPIONS

Individual Tournament Results
Keaton Morton's place is 2nd, MS 120 - Ian Heath's place is 4th, Division 6GU 74 - Kaiden English's place is 3rd, Girls HS 110 - Kaylee Adams's place is 3rd, High School 102 - Robert Belshaw's place is 4th, High School 117 - Nick Buchanan's place is 4th
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

2017 Fall Brawl PA High School Dual Team Runner Up's - 
102 Preston Teausch 3-1, 110 Matt Adamczyk and Brady Lewis, 117 Nick Buchanan 3-1, 125 Ian Heath 3-1, 135 David Taylor, 145 Brock Ellis 4-0, 155 Gaige Bustos 3-1, 167 Cody Snook, 182 Jamari Washington 3-1, 200 James Lewis 3-1
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
2017 Great Lakes Nuway National Championships
Will Earls 3rd - Hayden Lewter 3rd - Lucas Underwood 2nd - De' Alcapon Veazy 5th - Lincoln Underwood 7th - Parker Boots 8th - 
Champions - KT Nelson and Edgar Decker
15U Indivudual Team Champions
MatMayhem Nuway National Duals 15U 6th Place
12U 5th Silver Pool 
ALL-AMERICANS
Seth Syra, Cameron Meier, Devin Wible, Ayden Torress, Edgar Decker, Logan Frazier, KT Nelson, Lane Gilbert, Jessie Mendez, Landon Buchanan
_____________________________________________________________________________________________________________________
2018 Nuway Spring Nationals Lansing Michigan 
High School Gold Dual Team 2nd place
High School Silver Dual Team 6th place
K-8 Gold Dual Team 3rd
K-8 Silver Dual Team 5th 
Indivdual Team Tournament Champions! 
Individual 13 Champions & 20+ medalists
Dual All Americans were J.Eisch (undefeated & MVP) - R.Belshaw (undefeated) J.Mullens C.Meier - T.Haskins (undefeated) J.Fergerson - S.Hollis - A.Trudo - Z.Tyrka - J.Anderson - J.Viloria - C.Snook - J.Washington - J.Lewis (undefeated) - Y.Devault - B.Miskimon **K-8 AA's C.Watikson (undefeated) - L.Haines (undefeated) - L.Underwood - S.Syra - P.Haines (undefeated) - N.Tattani - D.Mcclelland - J.Bailey - C.Meunier - T.Shammert - L.Gilbert - C.Goodwin (undefeated) W.Earls (undefeated & MVP) - O.Cruz (undefeated) G.Demarco (undefeated)


_________________________________________________________________________________________________________________

2018 Grand River Rumble 
9U Dual Team 7th
 *Individual Tournament 431 Teams & Elite Athletic Club finished 4th
15U Dual Team 6th 
All Americans 9U Jeffery Romanoski 9U Kendleigh Dowalter `Bower 9U Lou Keneson 9U JACK Silfies 9U GAVIN Lewis 9U COOPER Chester 9U KENDALL Starks 9U KAMERON HAZELETT 9U ROWAN Treasurer HS SAM Goin (8-0 & O.W Award) HS Robert Belshaw HS JAMESON Mullens HS HASSAN JOHNSON HS ANDRES MORENO Andres HS Geremia Brooks HS Braxton Alexander HS BRODEY IVEY HS MARIO TORMEY HS NICK MISHKA (8-0) HS ALEX CARTWRIGHT 12U PRESTON Haines 12U EVAN Cruz 12U AIDAN Fockler 15U HAYDEN DEMARCO 15U KOBI BURKETT 15U PIERRE BALDWIN 15U SAM GOIN 15U Lane Gilbert 15U JAMESON MULLENS 15U IAN HEATH SH 15U ORLANDO CRUZ 15U SETH Willems *Individual 
Hassan Johnson 2nd Kameron Hazelett 3rd Brianna Richey 4th Austin Brown 6th Preston Haines 7th Aidan Fockler 7th Kobi Burkett 6th Pierre Baldwin 8th Lane Gilbert 5th Ian Heath 3rd Orlando Cruz 7th Jack Silfies 6th


_________________________________________________________________________________________________________________

Elite Athletic Club - 2018 Nuway Summer Nationals

9U Dual Team 9th 
12U Dual Team 7th 
15U Dual Team 3rd 
HS Dual Team 13th 
Individual Tournament Team Champions 

Dual Team All-Americans (9U) Crue Hatchell, Jordan Heindl II, Jack Silfies, Jack Neilan, Lincoln Underwood, Kadin Mulford, Kameron Hazelett, Miguel Rojas, (HS) Jefferey Jeffrey Bailey, Jager Eisch, Joseph Cangro, Ty Haskins, Hassan Johnson, Alex Cartwright, (12U) Gavin Lewis, Justin Williamson, Peyton Cox, Londen Murphy, Holden Huhn, Benjamin Dryden, (15U) Hayden Demarco, Jaxon Matthews, David McCllenand, Jager Eisch, Angelo Pellicci, Jameson Mullens, Dan Gibson, Jason Streck Individual - 

Ronnie Coppernoll 7th, Ralph Paradiso 8th, James Heindl 8th, Peyton Cox 2nd, Benjamin Dryden 7th, Ryder Mattinelli 5th, Jaxon Matthews 7th, David McClelland 1st, Jeffrey Bailey 3rd, Ty Haskins 1st, Quinton Chapman 4th, Landon Buchanan 5th, Crue Hatchell 7th, Jordan Heindl 3rd, Jack Silfies 5th, Kameron Hazelett 1st OW., Miguel Rojas 2nd, Jager Eisch 2nd, Hassan Johnson 4th, Dalton Pearish 7th, Brody Miskimon 6th, Alex Cartwright 2nd
______________________________________________________________________________________________________________________

PennWay The Compound Fall Brawl 2018

Individual Tournament Team Champions
15U Dual Team 6-1 2nd Place
HS Dual Team 4-1 2nd Place




tCopyright ©2017 Elite Athletic Club LLC, All Rights Reserved.